SCÉNICKÉ UMENIE

O odvetví

Okrem tradičných prejavov ako hudba a tanec patrí k neodmysliteľnej súčasti národnej kultúry aj scénické umenie. Divadlo a jeho rôzne žánre mali pritom na našom území špecifický vývoj.

Hoci sa prejavy scénického umenia na našom území objavujú už v ranom stredoveku, vznik slovenskej scénickej kultúry sa datuje do 19. storočia. Až do vzniku Slovenského národného divadla v roku 1920 fungovala divadelná scéna hlavne na ochotníckej báze.

Významný rozvoj  zaznamenalo slovenské divadelníctvo po roku 1945. V tomto období bola dobudovaná sieť profesionálnych divadiel. Išlo o štátom dotované divadlá vo veľkých mestách ako Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Nitra alebo Žilina.

Zmena spoločenských a politických pomerov v posledných desaťročiach priniesla aj voľnosť tak pri výbere dramatických predlôh, ako aj pri ich inscenačnom stvárnení. Okrem štátom podporovaných inštitúcií sa významne rozvinula aj sféra nezávislých divadelných, scénických a folklórnych súborov.

Činnosti odvetvia

Činnosti subjektov aktívnych v oblasti Scénické umenie rozdeľujeme* nasledovne:

Scénické umenie ako tvorba divadelných predstavení, koncertov, opier a tanečných predstavení a tiež činnosti cirkusov, orchestrov, hudobných skupín a jednotlivých umelcov.

Podporné činnosti súvisiace so scénickým umením a činnosti režisérov, producentov, scenáristov, atď.

Prevádzka kultúrnych zariadení, koncertných a divadelných sál, činnosť osvetových stredísk.

Činnosti osobných agentov a divadelných agentúr.

Castingové činnosti.

 

 *Rozdelenie podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností (SK NACE) Štatistického úradu SR.